Budownictwo

ECO budowanie w Polsce.

     Ekologiczne budownictwo w Polsce wciąż ma problem z przebiciem. Żyjemy w kraju, w którym przywiązanie do tradycji bywa silniejsze od rozsądku. Ja chciałbym zachęcić do budowania eco nie tylko domów, ale szkół, instytucji państwowych, kościołów i wszystkich pozostałych budynków. W tym wpisie opowiem jak radzimy sobie ze zmniejszeniem zużycia energii w budynkach. Z pewnością nie zaskoczy was, że wykorzystywanie naturalnego światła przez kolektory słoneczne, używanie turbin wiatrowych, a także nowoczesne technologie ogrzewania budynku, które znacznie ograniczają utratę ciepła, są doskonałym rozwiązaniem na zaoszczędzenie energii. Ponadto, zyskujemy na opłatach, a przy rosnących cenach jest to ogromny plus. 

     Musimy pamiętać, że eco to nie tylko ograniczenie zużycia energii. Równie ważne jest wykorzystywanie nieszkodliwych dla środowiska materiałów, materiałów wielokrotnego użytku, które można naprawiać, a nie wymieniać. Coraz częściej możemy spotkać się również z informacją o budowli stworzonej z materiałów z recyklingu, starych cegieł, potłuczonego szkła czy drewna z odzysku.

     W Polsce powstaje właśnie pierwszy eco kościół, przy wykorzystaniu mechanicznej wentylacji z systemem odzyskiwania ciepła, podobnie jak w katowickim eco parku, gdzie budynek kumuluje latem ciepło, które wykorzystuje zimą. Są to co prawda wybiórcze przypadki, miejmy jednak nadzieję, że wszystko pójdzie w dobrym kierunku i w przyszłości wszystkie inwestycje będą powstawały tak, aby, jak najmniej szkodzić naszemu (i tak już uszkodzonemu) środowisku.

      Wszystkie ekologiczne rozwiązania gwarantują nam oszczędność, czemu więc nie korzystać z takiej możliwości? Niestety, choć, większość materiałów z recyklingu można kupić za niższą cenę, nowoczesne technologie i instalacje często wiążą się dużymi kosztami. Warto zapytać w miejscowym Urzędzie Miasta, czy jest możliwość dofinansowania w waszych domach np. paneli słonecznych. Ja stale obserwuję co w ramach dofinansowania ECO inwestycji, oferuje nam Unia Europejska, obserwujcie naszego bloga, a z pewnością, gdy się coś pojawi, od razu o tym napiszę.

Ostatnie wpisy

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi najnowszymi wpisami,
dotyczącymi naszych ostatnich osiągnięć, pomysłów i inspiracji.
Zostaw, proszę po sobie komentarz, chętnie dowiemy się, co myślisz o naszych pracach.

Firma sprzątająca jak wybrać najlepiej

Firma sprzątająca jak wybrać najlepiej

BudownictwoFirma sprzątająca jak wybrać najlepiej Sprzątanie to temat bardzo obszerny. Nie sposób opisać wszystkich czynności z nim związanych w jednym wpisie. Dlatego dziś zajmiemy się jego częścią jaką są firmy sprzątające. Usługi sprzątania można podzielić na dwie...

Wzorzyste domy

WzornictwoWzorzyste domy    Wzory na tapecie, dywanie, poduszkach, fotelach firankach, po prostu wszędzie. Na rynku mamy ogromny wachlarz wzorów geometrycznych, dziecięcych, dedykowanych kuchni, sypialni, nawiązujących do natury i wiele więcej. Wzory wspaniale...